Miért lett most olyan nagyon fontos és miért van tele minden hírportál a francia és a görög választásokkal? Mi ennek a lényege?
Próbálok fókuszálni: Alapvetően a válság kezdete után az országok nagyobb bajban voltak, a munkahelyek megszűnése miatt kevesebb volt a bevétel, viszont nőttek a kiadások. De a lejáró állampapírokat továbbra is ki kellet fizetni! Ezt csak úgy érhették el, hogy megszorítottak amennyire tudtak, így némileg helyreállt a bizalom.
Voltak olyan országok, mint pl Görögország, ahol akkora mértékű volt az eladósodás és akkora volt a szociális ellátás, hogy hatalmas változásokra volt szükség. Másrészt az európai országoknak nem volt érdeke hogy a görögök csődbe menjenek ezért segélycsomagokat adtak neki. Ezek további hitelek, de megszorításokért cserébe! Megint normalizálódott a helyzet.
Aztán a tőzsdék idei szárnyalása után több indok is van arra hogy megint esnie kell a rendszernek egy kicsit:
Hiába fogadták el a politikusok a mentőcsomagokat és a megszorításokat, a kisgyerekként viselkedő nép nem szereti ha elveszik a nyalókáját. A nép szintjén hamar támogatásra talál egy olyan kezdeményezés ami ellenzi a megszorításokat. Most éppen Franciaországban vagy Görögországban választásokat tartottak-tartanak, és bizony olyan pártok győznek (látszanak győzni) akik szembemennének a korábbi megállapodásokkal. Emiatt borulhat a hangulat, borulhat a pénzügyi világ, gyengülhet az euró a dollárhoz képest, tovább nőhet a munkanélküliség, romolhat a GDP.
Főleg, hogy ez utóbbi már eleve bekövetkezni látszik: a pár napja kijött, az európai üzleti aktivitást és kilátásokat mérő indexek még az előzetes várakozásoknál is rosszabbak! Az alábbi grafikon, melyet a Markit a saját PMI felmérések és az európai reál GDP éves változásának egymásra illesztésével készített, egy komolyabb európai recesszió jeleit mutatják. A növekedés még Németországban is leállt, pedig ő számított Európa motorjának.
Nem lenne szerencsés, ha jobb oldal még lejjebb csúszna...
Tehát az eleve nehéz helyzet mellett, most még összeomolhat a görög hitelprogram, ami fájna az európai bankoknak és ki tudja mi lesz a korábbi jó francia-német viszony helyett. Nem véletlen, hogy az okos német utazási cégek már vagy fél éve védekeznek a görög drachma újbóli bevezetése miatt, vagy például a független és jó helyzetű Norvégia szabadul az európai kötvényeitől a bedőléstől tartva!
Ti pedig remélem eddig sem, de ezután sem fogtok pánikolni, inkább hasznot húztok ebből ha lehet.