Már régóta bennem van ez a rövid írás, ezért most nagyon örülök hogy végre olvashatjátok! Nem tudom Ti hogy vagytok vele, de engem nagyon tud irritálni, ha teljesen logikátlan helyzetekben hallom: "A kivétel erősíti a szabályt."
Már miért erősítené?
Ha van egy szabály, és az alól van kivétel, akkor az hogy lehetne erős szabály? Egymásnak ellentmond, hogy a kivétel erősítené a szabályt. Amikor mondjuk valami nyelvórán azt tanuljuk, hogy xyz a szabály, kivéve..., akkor valójában a kivétel is szabály része! Így együtt alkotnak egy szabályt. Ezért gondoltam én, hogy ezt a "A kivétel erősíti a szabályt." mondatot valami tanárnő találta ki, hogy jobban eladhassa a tananyagot.
És itt most vége is lenne a dolognak, ha nem lettem volna kíváncsi, az a tanárnő (vagy kicsoda) mikor találta ezt ki és mióta használják ezt helytelenül. Szerencsére kiderült, hogy igazam lett! :) A Wikipédián világosan kiderül, hogy a latin exceptio probat regulam-ból származik. Egy elterjedt magyarázat szerint a probat ige félrefordítása a mondás értelmetlenségének oka, és a helyes fordítás: „a kivétel teszi próbára a szabályt” lenne. A mondás eredeti értelme az volt, hogy a kivételes esetek ismeretében lehet a szabályra következtetni és a szabályt alkalmazni lehet a kivételként fel nem sorolt esetekben. Ez egy régi jogi elv, amit Cicero vezetett be Lucius Cornelius Balbus védőbeszédében (noha nem ezt a megfogalmazást használta). Pontosan megfogalmazva: a kivétel léte bizonyítja a szabály létezését a nem kivételes esetekre.
De egyébként "A kivétel erősíti a szabályt." szó szerint véve képtelenség, hiszen a kivételek valójában gyengítik, csorbítják a szabályt.
Most már ezt tudjuk!