Manapság sokan mennek külföldre dolgozni és sokan aggódnak, hogy emiatt nem lesz nyugdíjuk. Jogos érv, hiszen így talán nem lesz meg a 40 év munkaviszonyuk (de legalább 20). Ebben nőttünk fel… De érdemes elgondolkodni kicsit azon, hogy milyen irányban mozog a nyugdíjkérdés és hogy valóban kockáztatjuk-e a nyugdíjat.
A trend
Ha végignézünk az elmúlt 10-15 éven pártpolitikától függetlenül, azt látjuk, hogy létrehozták a kötelező magán nyugdíjpénztárakat, mert látták, hogy a jövőben nem lesz elég a nyugdíj. Öregszik a társadalom, egyre több embert kell eltartani.
Ha megnézzük mi történt az elmúlt egy évben, még világosabb a helyzet. Az intézkedések között van például a minimum 20 év munkaviszony (de ez szánalmasan alacsony nyugdíjat eredményez), az alapnyugdíj létrehozása, csak annyi nyugdíjat fizethet az állam amennyi a nyugdíjkasszába befolyik…
A rendszer kezd összeomlani… Mire a mai huszon- harminc évesek nyugdíjba mennek, valószínűleg már 70-75 év lesz a nyugdíjkorhatár és a nyugdíjjárulék nem 8,5, hanem 25 % lesz. Mire így megöregszenek, örülhetnek ha reálértékben a mai kis nyugdíjat vagy a felét megkapják. Semmire sem lesz elég. Az állam egyre kevesebb embernek fog nyugdíjat adni és egyre kevesebbet.
A trend tehát az, hogy egyre inkább mindenkinek magának kell a nyugdíjat összerakni. Erről, az okokról és a megoldásról írtam már itt, itt, itt és itt.
Ha maradok akkor sem lesz?
Mindebből az következik, hogy a munkaviszony évek számának fontossága egyre inkább csökken. Hiába küzdök a nyugdíjért, egyre kevesebbet fogok kapni, ez főleg igaz a mai huszon- harminc évesekre. Másképpen fogalmazva, miért küzdjek olyanért, ami a végén nekem alig valamicske nyugdíjat fog eredményezni?! (Ha lenne munkahelyem külföldön például.) Emiatt nem érdemes itthon maradni, nem kell feltétlenül a saját munkaévekkel foglalkozni, nem emiatt kell aggódni. Szerintem ne ez adjon okot az itthon maradásra. Azon már aggódjunk, hogy a saját nyugdíjunkat összerakjuk. Ezt ugye minél korábban elkezdjük, annál kevésbe fáj! A fenti linkek segítenek benne.