Nézzük a mai érdekességeket:
1. A világ egyik leghosszabb kísérlete
Hallottatok már a szurokcsepp kísérletről? Nem? Pedig már 85 éve folyik és saját honlapja is van! A lényege, hogy a szurok, vagy bitumen, szobahőmérsékleten törékeny, de valójában folyadék! Ezt bizonyítandó, egy tölcsérből 85 éve “csöpög” a szurok, eddig már 8-at… Ezt élőben lehet követni, de nem egy adrenalinbomba :)
2. Idióta PIN-kódok
Több nyugat-európai bank megelégelte azt, hogy nekik kell fizetni, ha ügyfeleik bankkártyáját illetéktelenek használják az ügyfelek saját hibájából. Elegük lett a könnyen kitalálható PIN-kódokból, a felelőtlen pénzfelvételből, vagy a nemtörődöm netes fizetésből. Nem térítik meg azon ügyfelek kárát, ha például túl egyszerű volt a PIN-kódjuk, a PIN-kódot a bankkártya mellett tárolták, vagy nem takarták el a számokat beütés közben. Biztos hallottatok már róla, hogy a legnépszerűbb PIN-kódok a 1234, 1111, 0000, 1212, vagy például az ügyfél saját születési éve.
3. Inkább a sörhas, mint a vízfej!
Mit jelent az, hogy felffor az agyvizem, víz van fejében, stb.? Az agy-gerincvelői folyadék az agykamrákban termelődő és az agyat, illetve a gerincvelőt körülvevő, az emberben 120-250 ml térfogatú testfolyadék. Gyakorlatilag ebben úszik a központi idegrendszer. Az agy-gerincvelői folyadék 0.3-0.4 ml/perc, 500-700 ml/nap mennyiségben termelődik, tehát gyakran cserélődik. Több kórházas sorozatban láthattuk „ezt”, amikor a fekvő páciens hátába, a gerincbe egy tűt szúrtak és azon vízszerű folyadék csöpögött ki.
4. Mit jelent a kenguru szó?
Gyakori tévhit, hogy a kenguru szó eredeti jelentése: „nem értem a nyelvét” – amit állítólag az ausztrál őslakosok válaszoltak miután az európaiak megkérdezték az állat nevét tőlük. Ezt a tévhitet John B. Haviland nyelvész cáfolta az 1970-es években. A magyar kenguru szó az északkelet-ausztráliai guugu-yimithirr nyelv szókészletéből ered. A szót James Cook 1770. július 14-i hajónapló-bejegyzése örökítette meg, és az útról szóló könyv kiadása nyomán vált világszerte ismert vándorszóvá. Magyarországon a szó csak a 19. század végére vált egyeduralkodóvá a nyelvújítás korában született riválisaival (például ugrány, górugrány) szemben.
5. Sosem lesz visszafizetve a diákhitelek egy része
Könnyen előfordulhat, hogy a most felvett diákhiteleket valaki soha nem tudja visszafizetni. Egész életében nyögi majd ezt a terhet. Ugyanis a törlesztőrészletet a hallgató későbbi fizetésének arányában állapítja meg a Diákhitel Központ Zrt. Előfordulhat viszont az, hogy akár a nyugdíjas évei kezdetéig megmarad a diákhitel, mert havi 157 ezer forintos fizetés alatt esély sincs visszafizetni. Öregségi nyugdíj elérésekor vagy halál estén a Diákhitel Központ Zrt. törli a tartozást, megszűnik a hitelszerződés. Arra számíthatnak a kisjövedelműek, hogy a tartozásuk jó részét ki sem kell fizetniük. De hogy világos legyen, a jelen kedvezményeit viszont mi adjuk az adónkból...